wz
vrchni1.gif, 24 kB
Skalka 2006
Letos jsem si zašel na skalku asi o 14 dní dříve, než-li vloni. Hlavním důvodem bylo, že v této době kvetou hlavně koniklece a tulipány. A bylo opět na co koukat, posuďte sami...
Tulipány se vysazují většinou do skupinek po 3-5 kusech a určitě každý zná poučku: "Dětem začínají prázdniny a tak je potřeba vyrýt tulipány z půdy...děti jdou v září do školy, je třeba dát cibulky tulipánů zpět do země". Hlavní důvod, proč se mají cibulky vyrýt ze země je ten, že pak tulipány kvetou každoročně. Dceřiné cibulky se vysazují na nějaký záhonek mimo hlavní, aby zesílily a příští rok už rozkvetly do plné krásy.
     Velké cibule se vysazují do vzdálenosti asi 15ti a do hloubky přibližně 10-12 centimetrů. Největším nepřítelem cibulí v zemi jsou myši. A k tulipánům je třeba ještě dodat, že mají nejvíce rády propustné, píščitohlinité půdy s dostatkem humusu a živin. Půdní reakce má pak být spíše neutrální, ale nevadí jim ani mírně alkalická. Tulipány mají nepřeberné množství barev květů a jejich výška se liší podle druhů. Pokud je dáte do stínu, kvetou později.
Koniklec patří na skalkách k nejkrásnějším a nejvděčnějším květinám. Kvete mezi prvními a je pro začínající příznivce skalek velmi vhodný. Půdu vyžaduje propustnou, vápenitou a suchou.
     Má velké květy, mající podle druhů různé barevné variace. Květy jsou vzpřímené a široce otevřené - listy jsou v době květu nevýrazné a jejich hlavní růst začíná až po odkvětu. Při odkvětu se vytvoří na květních stoncích chomáče ochmýřených semen - které vypadají velmi zajímavě a ve výsledném efektu je pak časem odnese vítr. Koniklec se dá na rozdíl od tulipánů rozmnožovat semenem. U tulipánu je to navíc velmi nevýhodné, protože se po odkvětu má květní stonek odstřihnout, aby se cibule zbytečně nezeslabovala.
     Pokud u konikleců "neizolujete" matečné rostliny, můžete se v příštím roce dočkat u mladých rostlinek jiného odstínu květů. Barvy mohou být dočasně dokonce i odlišné barvy, než jaká vznikne ve výsledném efektu. Což je ale na druhou stranu pro pěstitele určitým dobrodružstvím. Ještě na závěr musím dodat, že má koniklec nejraději na skalce různé štěrbiny - ale pokud jej vysadíte na větší ploše, můžete se pak dočkat krásného "koberce", majícího více jak 100 květů. Při různých barvách pak vypadá skalka neuvěřitelně, nebál bych se dokonce napsat - pohádkově.

reklama