wz
vrchni1.gif, 24 kB
Smiřice
První historicky doloženou majitelkou města byla Eliška ze Smiřic. Po ní pak věnným právem vládl Markvart z Vartenberka. Od počátku 15. století se zde vystřídali Smiřičtí ze Smiřic, Trčkové z Lípy, Žerotínové, Matyáš z Gallasu, Šternberkové, Paarové a jako poslední Habsburkové. Městské privilegium bylo uděleno v roce 1659.
     Původní tvrz byla přestavěna ve druhé polovině 17. století na čtyřkřídlý barokní zámek s arkádovým dvorem. U zámku přibyla v letech 1706-13 barokní kaple podle návrhu J. Santiniho. Podle pověsti se zámeckými katakombami toulá Bílá paní.
     Barokní zámecký kostel sv. Tří králů byl patrně postaven podle plánů Kr. Dienzenhofera v letech 1699-1706; autorství bývá připisováno i J. Santinimu. Vynikající dílo barokní architektury je vystavěno na půdorysu elipsy. Loď je sklenuta plackou s osmicípou hvězdou.
     V dnešní době vás zaujme především zámecký park, kde se můžete podívat na několik vzrostlých krásných stromů. Průběžně ale prochází park revitalizací. Děti si tu pokojně hrají.
     Smiřice jsou známé především tím, že je tu kolébka rodu Smiřických. Každý rok se v kostele pořádá série koncetrů vážné hudby. Nově opravné je vlakové nádraží, které je vkusně "oděno" do zelené barvy...

reklama