wz
vrchni1.gif, 24 kB
Telč 2.
Jsme na Vysočině a procházíme se po městě, které patří k jednomu z našich vůbec nejkrásnějších.
     Uprostřed náměstí v Telči stojí Mariánský sloup, dílo Davida Liparta z Brtnice a kameníka Františka Neuwirta. Jsou tu také dvě kašny. První se sochou sv. Markéty (původní z doby Zachariáše z Hradce byla dřevěná) a druhá se sochou Silena s malým Dionýsem v náručí.
     V Telči si můžete prohlédnout zámek, zámecký park se skleníkem, kostely sv. Jakuba, Jména Ježíš a sv. Ducha, konvikt sv. Andělů, Jezuitskou kolej a gymnázium, faru, 02p_small.jpg, 15 kBradnici, kašny, městské opevnění, Horní velkou bránu, Dolní malou bránu a také upravené domy.
     V zámku a přilehlém parku se natáčely pohádky.
     Například scéna z Pyšné princezny, kde zavazoval král Miroslav střevíček v renesanční zahradě u zámku u kašny. Na radnici, která stojí na náměstí, můžete vidět železnou míru jednoho sáhu s vyznačeným loktem. Věž kostela sv. Jakuba má ochoz, ze kterého můžete vidět město jako na dlani. Pokud je ovšem otevřeno. Ve věži jsou dva zvony, Marie (1550) a Jakub (1602). V kostele se nacházejí varhany, které sem byly zabudovány v roce 1725.
     Pumpa na náměstí symbolizuje fakt, že se zde čerpala pitná voda, protože ne v každém domě byl vybudován vodovod.
     Staroměstský rybník je přilehlý k původnímu městu, současný název zní Staré Město. K němu patří kostel Matky Boží.
     Pokud se chcete porozhlédnout po kraji, můžete navštívit nedalekou rozhlednu Na Oslednicích, která je pravidelně mimo sezonu otevřena v sobotu a neděli. O prázdninách pak mimo pondělí denně.

reklama