wz
vrchni1.gif, 24 kB
Valdštejn 3.
V roce 1713 byly postaveny kamenné mosty, které spojují předhradí s prvním nádvořím. Předhradní most má čtyři oblouky a zdobí jej sochy světců 1725-35, které vytvořili bratři Jelínkové s Kosmonos. Jejich originály si můžete prohlédnoutP1060014_small.JPG, 6 kB v kostelíku sv. Jana Nepomuckého (1722) - jehož kruchta se zřítila roku 1728, ale kostelík, byl znovu opraven.
     V letech 1838-41 se do úprav hradu pustil syn Jana Lexy z Aehrentalu - jemuž byly vodítkem staré obrazy hradu. Dal postavit schody mezi druhým a třetím nádvořím, vyrostl tu i pseudogotický palác. Byl přistaven i předhradní hostinec a příjezdní brána. Zvelebený areál hradu a předhradí tak získal na nové atraktivitě. Z terasy u kostelíku se otevírá krásný výhled na okolí v čele s Kozá-kovem. Zajímavostí určitě je, že se hrad stal jedním z prv-ních u nás, přístupným veřejnosti a to údajně jit po roce 1820. Původní ráz hradu je sice narušen, ale to nic nemění na atraktivitě tohoto krásného místa. Hradní prostor dost velký, takže tu můžete strávit příjemný den.
     Jezdilo sem svého času hodně umělců. Například hudební skladatelé Josef Bohuslav Foerster (vytvořil tu Pátou symfonii a oratorium Svatý Václav); či Vít Nejedlý - kterého zdejší prostředí inspirovalo k napsání Valdštejnské suity. Jezdila sem ráda i herečka Antonie Nedošínská a přijďte se podívat i vy. Pokud bude příznivé počasí, můžete vidět v dálce i siluetu Ještědu...

reklama