wz
vrchni1.gif, 24 kB
ZOO - Safari
Dnešní "výprava" do ZOO měla za cíl zdokumentovat pro vás po roce znovu otevřené výběhy zvěře ve volné přírodě nazvané Safari. Už se můžete pokochat pohledem na volně pohybující se zvířata v místě zvaném Údolíčko (které protíná potok Netřeba). Tam mne za mého mládí vodili rodiče na vycházky, než to celé "zabrala" Zoologická zahrada, aby tu tyto výběhy vytvořila.
     Musím se nyní pochlubit, dnešní práce nebyla jako tradičně zadarmo, ale dostalo se mi zasloužené odměny. Celé to začalo dopoledne, kdy jsem si připravil doma ke dveřím odpadkový koš s tím, že až půjdu do Z0O, tak jej vezmu sebou a vysypu do popelnice. Nechtělo se mi ale vracet zpět domů a tak zůstal koš stát za dveřmi až do chvíle, kdy jsem se vrátil domů. A jelikož jsem se vrátil domů už s přítelkyní (té se samozřejmě nevynesené odpadky nelíbily). Když jsem jej pak šel vysypat, napadlo mne, že bych se měl zajít podívat do garáže. A jelikož se mi nechtělo jít po chodníku, vzal jsem to zkratkou přes trávu.
     Náhle ležel přede mnou mezi pampeliškami mobilní telefon. První, co mne napadlo bylo to, že je to nějaký žert či skrytá kamera. Ale nebylo tomu tak, někdo jej zkrátka ztratil. Po odblokování mi došlo, že to bylo malé dítě. Telefonní čísla nazvaná "mamča" a "taťka" mi dala jasný důkaz. Pokusil jsem se zavolat "mamče", ale místo tónu se objevila na displeji informace: "Mamča vymazána ze seznamu!". Nevadí, řekl jsem si a zkusil štěstí u "taťky". Nejprve bylo obsazeno a pak na druhé vytáčení se ozval na druhé straně mužský hlas. Byl to "taťka" a už spílal své dceři, že ztratila telefon. Domluvili jsme se na setkání u blízké silnice a tam se nám také za 10 minut podařilo sejít.
     Jaké bylo mé překvapení, když z automobilu vystoupil kluk, kterého matně znám ((protože chodil do stejné školy), ale je o pár let mladší. Předal jsem mu mobilní telefon a on najednou vyndal z auta lahvinku Fernetu. Myslím, že následovala oboustranná spokojenost.

Co praví průvodce Královédvorskou ZOO o Safari?

Od roku 1989 je každoročně zhruba od poloviny května do konce září v provozu safari, které se rozkládá v údolí; potoka Netřeby na ploše 27 ha. Ve třech prostorných a vzájemně oddělených částech jsou volně vypuštěni kopytníci a ptáci. Každoročně je ze zimovišť do safari přemístěno kolem 130-150 rozmanitých afrických kopytníků ve 20-25 druzích a 60 ptáků v 6 druzích.
     Při dvacetiminutové projížďce stylovými safaribusy mohou návštěvníci alespoň na chvíli nahlédnout do života "divoce" žijících zvířat a navodit si tak iluzi vzdáleného afrického kontinentu. Vedle tak zvaných "samčích tlup" složených ze samců zeber, antilop vraných buvolců běločelých atd. má návštěvník možnost shlédnout i úplné chovné skupiny s mláďaty např. antilop losích a vodušek jelenovitých. Na rybnících jsou vypuštěni vodní ptáci - především pelikáni, ale i kormoráni, husy velké a některé kachny. V říjnu jsou zvířata s výjimkou některých ptáků odchytána a umístěna do pavilonů v klasické zoo či zimovišť. Prázdninovou specialitou jsou večerní projížďky safari.
reklama